RG Ateliér, s.r.o. | Obchodný riaditeľ: | Martin Repka | 0905 821 738 | Kontakt: bazeny@rga.sk |

Ako si postaviť bazén

Pozn.: článok web stránka - Urob si sám

Ako si postaviť bazén

Leto začína a mnohí naši čitatelia plánujú stavbu bazéna. Investícia do nadzemného bazéna nie je taká veľká, ako by sa mohlo zdať. Stačí rovná plocha a  šikovné ruky, deň času a deti majú nové miesto na svoje hry. Kvalitný zapustený bazén z prefabrikovaných prvkov zase skrášľuje záhradný priestor pri rodinných domoch a umožňuje užívateľovi využívať modernú bazénovú technológiu. Bazénová voda si aj napriek tomu vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

 

Zemné práce 
Balenie súpravy bazéna uľahčuje jeho dodávku a skladovanie na mieste. Vzhľadom na charakter konštrukcie –  výkop je len o málo väčší, ako rozmer budúcej vodnej plochy a siaha iba 15 cm za vonkajšie okraje stien bazéna – tým sa minimalizuje množstvo odkopanej zeminy. Nenarušený terén v okolí bazéna umožňuje jednoduché terénne úpravy a eliminuje nebezpečenstvo sadania a praskania základových dosiek pod okolitou dlažbou. Vzhľad záhrady sa nenaruší. Dno bazéna sa pred montážou nebetónuje – stačia základové pásy pod panely strateného debnenia, aby bola zaručená montážna rovina.

1. Výkopy sa urobia s rezervou 15 cm od vonkajších okrajov bazéna. Pri okrajoch sa urovná podkladový betón.2. Moduly sa začínajú ukladať od schodiska.

Montáž konštrukcie
Steny bazéna sa montujú z plastových panelov strateného debnenia, ktoré sa najprv vystužia oceľovými prútmi. Vodorovné výstuhy sa umiestňujú do drážky v paneloch vytvorených na tento cieľ. Vďaka konštrukcii a systému modulárnych montážnych panelov je montáž jednoduchá a rýchla. Technické dielce, rohy a schodisko sú predpripravené na inštaláciu ešte v továrni. Nastavovacie skrutky na nohách každého panela umožňujú jemne prispôsobiť výšku. Zvislá výstuž sa zasúva do každej zalievacej dutiny (stĺpca).

3. Do modulov sa postupne vkladá vodorovná izolácia.4. Uložia sa moduly s filtráciou, osvetlením, protiprúdovým zariadením, odtokom a masážnymi dýzami.

K modulárnym panelom patrí aj modul s filtračnou jednotkou – filtračný panel. Ten je vybavený kartušovým filtrom pre veľmi jemnú filtráciu a čerpadlom, ktoré ženie vodu filtračným systémom s prietokom 30, 40 alebo 50 m3/h a má jednotný príkon 1 000 W. Predná časť filtračného panela obsahuje hladinový odtok vody – skimer a spätnú dýzu, ktorou sa prefiltrovaná voda vracia naspäť do bazéna. V prípade väčších rozmerov bazéna sa používa druhý, resp. aj tretí filtračný panel, ktorý sa umiestňuje na opačnú stranu bazéna na zabezpečenie ešte výraznejšej cirkulácie vody a ktorý je prepojený s materským čerpadlom. Panely s farebne nastaviteľnými reflektormi vybaveným diódami LED s príkonom 65 W sú tiež súčasťou systému. Farbu osvetlenia možno prepínať podľa momentálnej nálady. Modulový systém obsahuje aj osobitnú protiprúdovú jednotku, ktorá umožňuje plávanie v bazéne s menšími rozmermi.

5. Zvislá výstuž sa uloží do dutín v moduloch.6. Zváraná sieť sa spojí s výstužou stien strmeňmi.

Liatie betónu
Po kontrole a úprave umiestnenia konštrukcie (vodorovnosti, zvislosti a pravouhlosti), sa umiestni na dno zváraná oceľová sieťovina a pomocou oceľových spôn sa spojí s výstužou stien v otvoroch pripravených ešte pri výrobe panelov. Do výplňových dutín sa naleje betón triedy C25/30. Keď je betón naliaty, nie je potrebné ho vibrovať. Dno bazéna sa zalieva betónom v rovnakom čase. Vznikne tak monolitická samonosná konštrukcia bazéna, čo má, vzhľadom na požadované konštrukčné vlastnosti bazéna, nesmierne výhody. Medzera medzi stenami bazéna a okolitou zeminou sa vysype štrkom.

7. Zváraná sieť sa vytvaruje podľa profilu dna a zaistí sa betónovými terčami.8. Postupne sa betónujú steny, dno bazéna...

Dokončenie
Olemovanie bazéna z aglomerovaného kameňa leží výlučne na stenách bazéna, takže olemovanie neohrozuje riziko sadania pôdy. Jednotlivé prvky lemovania sú vyrobené na mieru pre celý bazén a nevznikajú preto nevydarené nevzhľadné rezy. Pred vnútornou úpravou bazéna fóliou sa bazénová konštrukcia vyčistí, dno sa upraví cementovým poterom, prebrúsi sa, povysáva sa a položí sa naň plstená rohož, ktorá ho celkom zakryje.

 

9. ...a schody.10. Po stvrdnutí betónu sa okraje bazéna obsypú štrkom, a ukladajú sa okrajové lemy z kamenných platní. Môže sa položiť aj dlažba pri bazéne.

Steny a schody sa obložia hrubým penovým materiálom, ktorý dobre tepelne izoluje. Okolo bazéna možno položiť dlažbu. Keďže konštrukcia bazéna je stabilná, samonosná aj bez vystužovacích vonkajších podpier či múrikov, vyžaduje si len minimálne zväčšený výkop (15 cm za okrajom bazéna). Preto dlažba okolo bazéna sa môže klásť priamo na prírodný nenarušený terén po jednoduchých terénnych prípravách, čo minimalizuje nebezpečenstvo sadania zeminy v okolí bazéna (a tým aj dlažby okolo neho). Platne sa ukladajú z vonkajšej strany bezprostredne k okraju bazéna, avšak ku konštrukcii sa nepripájajú.
-->
Fólia a naplnenie vodou

Napokon sa fólia vyrobená na mieru v továrni (vrátane schodov) pripája k zámkom v konštrukcii stien bazéna. Spod fólie sa odsaje vzduch, aby sa dokonale prisala na steny bazéna. Počas procesu odsávania vzduchu sa do bazéna začína napúšťať voda, aby pritláčala už natiahnutú fóliu.

11. Na dno sa položí plsť a okraje sa obložia penovým materiálom.12. Roztiahne sa fólia a prichytí sa k stenám.

Čistenie bazéna
Filtračný panel je uspôsobený aj na napojenie vysávača na odsávanie nečistôt z dna bazéna. Vďaka tomu, že filtračné čerpadlo má vysoký výkon, usadeniny z dna sa dostanú do filtra, čistá voda sa vracia naspäť do bazéna.

Starostlivosť o vodu 
Mechanické nečistoty odstraňujeme pomocou vysávača a sieťky vo filtračnej jednotke. Pred rozmnožením baktérií a tvorbou rias chránime vodu bežnými chlórovými tabletami. Používajú sa aj iné metódy (ozón, soli kovov alebo ožarovanie UV žiarením) vhodné pre osoby s citlivou pokožkou. Zvýšená kyslosť vody umožňuje rozmnožovanie rias, preto ju udržujeme v optimálnych hodnotách 6,8 až 7,6 pH. Odchýlky regulujeme pri nižšej kyslosti prípravkom pH+, ktorý kyslosť zvyšuje, alebo pri vyššej kyslosti prípravkom pH-, ktorý zasa kyslosť znižuje. Ak sa v bazéne napriek tomu rozmnožia riasy a spôsobia zákal, použijeme na ich odstránenie vločkovací prípravok. Vyzrážané riasy usadené na dne odstránime vysávačom. Znečistenie spôsobuje aj hmyz a dažďová voda. Musíme preto hladinu chrániť bublinkovou plachtou, ktorá zabráni aj vychladnutiu vody v noci

13. Odsatím vzduchu sa fólia „prilepí` k stenám bazéna.14. Bazén možno naplniť vodou.

Príliš tvrdá voda spôsobuje usadeniny v bazéne a filtračnom systéme. V takom prípade používame zmäkčovacie prípravky. Iné látky odstraňujeme z bazéna pravidelnou výmenou vody. Po výmene prepierame kartušu filtračnej jednotky. Dĺžku dennej prevádzky filtra v hodinách približne vypočítame tak, že teplotu vody vydelíme tromi. Prevádzku možno ovládať programovateľným časovým spínačom. Filter raz za týždeň prepláchneme vodou. Pre vonkajšie bazény sa odporúča teplota vody 22 až 28 °C.

Text: Stanislav Botur
Foto: Magiline
Zdroj: Časopis Urob si sám

Sme tu pre Vás !
Potrebujete poradiť ?

Rozhodujete sa, ktorý bazén je pre Vás ten pravý? Potrebujete poradiť, aké parametre zastrešenia sú pre Vás vhodné? Zaujíma Vás cenová kalkulácia? Alebo si chcete dohodnúť schôdzku s našim špecialistom?

Kontaktujte nás

Realizované projekty

Pozrite si realizované projekty bazénov Magiline.

Kde nás nájdete ?